Pobočkové úvery pre podnikateľov

od | Blog

Venujeme sa hlavne korporátnym úverom. Čoraz viac klientov sa však na nás obracia s požiadavkou o pomoc pri riešení pobočkových úverov. Získať podnikateľský úver na pobočke nie je tak ťažké, ak máte vynikajúce čísla, dostatočné zabezpečenie a nevadí Vám vyššia úroková sadzba. Ak nemáte vo firme dobré obdobie a tiež dostatočné zabezpečenie, tak to nie je žiadna zábava.

Pobočkové úvery pre podnikateľov sú určené pre tie firmy, ktoré majú obrat na úrovni do 1-3 mil. Eur. V závislosti od banky. Viac ako 60% firiem na Slovensku spadá do tohto obratu. Preto sú predurčení ísť si po úver na pobočku.

Na malých podnikateľoch sa dá veľmi ľahko a dobre zarobiť. Banky si to uvedomujú a preto investujú do drahých reklám. Na podporu predaja úverových produktov. Z nich sa dozvedáme, že sú určené prakticky pre každého. A schválenie je expresné. Vzbudzuje sa dojem, že stačí iba prísť na pobočku a odchádzate s úverom. Samozrejme, že to celkom tak neplatí.

Tento segment je pre banky zaujímavý aj tým, že sa o úverových podmienkach nevyjednáva a po väčšine klienti zoberú to, čo im je ponúknuté. Úvery sa predávajú s vysokými úrokovými sadzbami a mnoho krát aj zbytočne veľkým zabezpečením.

Najviac riešené typy pobočkových úverov sú kontokorentné úvery (tzv. povolené prečerpania) a investičné úvery s rôznymi účelmi. Najčastejšie ide o kúpu vlastných podnikateľských priestorov, skladov, technológií, strojov a množstvo iných.

Na získanie týchto úverov je potrebné, aby ste mali vyhovujúce finančné výsledky v podobe daňového priznania a účtovnej závierky.

Ak navštívite pobočku s cieľom riešenia týchto typov úverov, čaká Vás mnoho krát veľké sklamanie. Zistíte, že sa Vám tu nemá skoro kto venovať. Veľa riaditeľov pobočiek o podnikateľských úveroch nemá ani páru a špecialistov pre podnikateľov je v menších mestách ako šafranu. Nemáte sa s kým poradiť. Poväčšine skončíte so svojou žiadosťou u priehradkového zamestnanca, ktorý sa stráca už po prvej vete.

Nepatríte medzi TOP klientov s vynikajúcimi číslami a so svojou požiadavkou na úver sa vymykáte štandardu? Výsledkom je neschválený úver. Dôvod neschválenia sa málokedy dozviete. Často krát ho nevedia ani zamestnanci pobočky. Proste systém to tak vyhodnotil.

Ak sa stretávate s podobnými skúsenosťami, tak Vám ponúkame dve rady.

Rada číslo 1. Pýtajte sa, či má Vaša pobočka špecialistu pre podnikateľov. Ak nie, choďte preč. Iba strácate čas.

Rada číslo 2. Pred návštevou pobočky sa radšej poraďte s odborníkmi na podnikateľské úvery. Poradia Vám, či sa na úver klasifikujete alebo pripravia podklady tak, aby ste úver dostali. Ušetria Vám čas, energiu a náklady.

To čo na pobočkách veľmi dobre funguje sú pred schválené úvery pre podnikateľov. Sú schvaľované na základe pohybov na Vašom účte. Nikdy nie na základe Vašich účtovných závierok a daňového priznania. Tieto úvery sú však extrémne drahé a nákladovo sa vyrovnajú úročeniu na kreditných kartách. Ak chcete mať rýchly úver za drahé peniaze, tak je to presne pre Vás. Musíte však byť klientom banky s otvoreným účtom min. 6 mesiacov a robiť tam platobný styk. Tieto úvery však nespĺňajú výšku úveru, akú by ste mohli dostať na základe Vašej účtovnej závierky a daňového priznania.

Nedávna skúsenosť

Pred necelým mesiacom nás oslovila firma z okresného mesta pri Bratislave na pobočkový úver. Klient sa zastavil vo svojej domovskej banke a tam nepochodil. Pozreli sme si finančné výsledky a vraveli si, že ideme do toho. Finančné ukazovatele mal dostatočné na to, aby sa klasifikoval na výšku úveru, ktorú požadoval. Navštívili sme pobočky bánk v mieste sídla podnikateľa. Celkovo ich je tam deväť.

Je všeobecne známe, že tri banky podnikateľské úvery neposkytujú. Zostávala nám možnosť výberu zo šiestich alternatív. V troch bankách boli špecialisti pre podnikateľov a dôsledne sa nám venovali. Úver však bol nepriechodný. Naše argumenty neboli vzaté do úvahu. Zostali nám tri banky. V jednej nás informovali, že špecialista pre podnikateľov je chorý a máme prísť inokedy. Zostali nám ešte dve banky. Dve najväčšie banky na Slovensku. V oboch pobočkách nemali špecialistu pre podnikateľov. V jednej nám pracovníčka priehradky spísala požiadavku a oznámila nám, že sa nám niekto ozve z iného oddelenia. V druhej banke sme sa dostali k riaditeľke pobočky s tým, že sa nám do dvoch dní ozve. Už sa nám však nikto z oboch bánk neozval.

Návštevu všetkých bánk sme absolvovali iba z dôvodu, aby sme dokázali pochopiť, aké starosti a prieťahy môže zažívať firma pri vybavovaní pobočkového úveru. V prípade, že sa klient nevyzná do ktorej banky má ísť a chodí iba z jednej pobočky do druhej, tak stratí nervy už na začiatku. Vybavenie úveru mu môže trvať niekoľko týždňov.

Po takejto skúsenosti neveríme a nechceme veriť tomu, že to obdobne funguje v každom meste. Úver sme nakoniec riešili v Bratislave a bol schválený v požadovanej výške a v banke, kde to predtým v okresnom meste klienta nešlo. Aj z tejto skúsenosti sme sa rozhodli, že podnikateľom žiadajúcim o pobočkový úver sa budeme snažiť pomôcť, aby zbytočne nestrácali čas a energiu s vybavovaním úveru.

Ak sa chcete zdĺhavej procedúre s vybavovaním úveru vyhnúť a očakávate profesionálny prístup a poradenstvo pri vybavovaní úveru, prosím kontaktujte nás.