Venujem sa hlavne korporátnym úverom. Čoraz viac klientov sa však na mňa obracia s požiadavkou o pomoc pri riešení pobočkových úverov. Získať podnikateľský úver na pobočke nie je tak ťažké, ak máte vynikajúce čísla, dostatočné zabezpečenie a nevadí Vám vyššia úroková sadzba. Ak nemáte vo firme dobré obdobie a tiež dostatočné zabezpečenie, tak to nie je žiadna zábava.

Pobočkové úvery pre podnikateľov sú určené pre tie firmy, ktoré majú obrat na úrovni do 1-3 mil. Eur. V závislosti od banky. Viac ako 60% firiem na Slovensku spadá do tohto obratu. Preto sú predurčení ísť si po úver na pobočku.

Na malých podnikateľoch sa dá veľmi ľahko a dobre zarobiť. Banky si to uvedomujú a preto investujú do drahých reklám. Na podporu predaja úverových produktov. Z nich sa dozvedáme, že sú určené prakticky pre každého. A schválenie je expresné. Vzbudzuje sa dojem, že stačí iba prísť na pobočku a odchádzate s úverom. Samozrejme, že to celkom tak neplatí.

Tento segment je pre banky zaujímavý aj tým, že sa o úverových podmienkach nevyjednáva a po väčšine klienti zoberú to, čo im je ponúknuté. Úvery sa predávajú s vysokými úrokovými sadzbami a mnoho krát aj zbytočne veľkým zabezpečením.

Najviac riešené typy pobočkových úverov sú kontokorentné úvery (tzv. povolené prečerpania)investičné úvery s rôznymi účelmi. Najčastejšie ide o kúpu vlastných podnikateľských priestorov, skladov, technológií, strojov a množstvo iných.

Na získanie týchto úverov je potrebné, aby ste mali vyhovujúce finančné výsledky v podobe daňového priznania a účtovnej závierky.

Ak navštívite pobočku s cieľom riešenia týchto typov úverov, čaká Vás mnoho krát veľké sklamanie. Zistíte, že sa Vám tu nemá skoro kto venovať. Veľa riaditeľov pobočiek o podnikateľských úveroch nemá ani páru a špecialistov pre podnikateľov je v menších mestách ako šafranu. Nemáte sa s kým poradiť. Poväčšine skončíte so svojou žiadosťou u priehradkového zamestnanca, ktorý sa stráca už po prvej vete.

Nepatríte medzi TOP klientov s vynikajúcimi číslami a so svojou požiadavkou na úver sa vymykáte štandardu? Výsledkom je neschválený úver. Dôvod neschválenia sa málokedy dozviete. Často krát ho nevedia ani zamestnanci pobočky. Proste systém to tak vyhodnotil.

Ak sa stretávate s podobnými skúsenosťami, tak Vám ponúkam dve rady.

Rada číslo 1. Pýtajte sa, či má Vaša pobočka špecialistu pre podnikateľov. Ak nie, choďte preč. Iba strácate čas.

Rada číslo 2. Pred návštevou pobočky sa radšej poraďte s odborníkmi na podnikateľské úvery. Poradia Vám, či sa na úver klasifikujete alebo pripravia podklady tak, aby ste úver dostali. Ušetria Vám čas, energiu a náklady.

To čo na pobočkách veľmi dobre funguje sú pred schválené úvery pre podnikateľov. Sú schvaľované na základe pohybov na Vašom účte. Nikdy nie na základe Vašich účtovných závierok a daňového priznania. Tieto úvery sú však extrémne drahé a nákladovo sa vyrovnajú úročeniu na kreditných kartách. Ak chcete mať rýchly úver za drahé peniaze, tak je to presne pre Vás. Musíte však byť klientom banky s otvoreným účtom min. 6 mesiacov a robiť tam platobný styk. Tieto úvery však nespĺňajú výšku úveru, akú by ste mohli dostať na základe Vašej účtovnej závierky a daňového priznania.

Nedávna skúsenosť

Pred necelým mesiacom ma oslovila firma z okresného mesta pri Bratislave na pobočkový úver. Klient sa zastavil vo svojej domovskej banke a tam nepochodil. Pozrel som si finančné výsledky a vravím si, že idem do toho. Finančné ukazovatele mal dostatočné na to, aby sa klasifikoval na výšku úveru, ktorú požadoval. Navštívil som pobočky bánk v mieste sídla podnikateľa. Celkovo ich je tam deväť.

Je všeobecne známe, že tri banky podnikateľské úvery neposkytujú. Zostávala mi možnosť výberu zo šiestich alternatív. V troch bankách boli špecialisti pre podnikateľov a dôsledne sa mi venovali. Úver však bol nepriechodný. Moje argumenty neboli vzaté do úvahu. Zostali mi tri banky. V jednej ma informovali, že špecialista pre podnikateľov je chorý a mám prísť inokedy. Zostali mi ešte dve banky. Dve najväčšie banky na Slovensku. V oboch pobočkách nemali špecialistu pre podnikateľov. V jednej mi pracovníčka priehradky spísala požiadavku a oznámila mi, že sa mi niekto ozve z iného oddelenia. V druhej banke som sa dostal k riaditeľke pobočky s tým, že sa mi do dvoch dní ozve. Už sa mi však nikto z oboch bánk neozval.

Návštevu všetkých bánk som absolvoval iba z dôvodu, aby som dokázal pochopiť, aké starosti a prieťahy môže zažívať firma pri vybavovaní pobočkového úveru. V prípade, že sa klient nevyzná do ktorej banky má ísť a chodí iba z jednej pobočky do druhej, tak stratí nervy už na začiatku. Vybavenie úveru mu môže trvať niekoľko týždňov.

Po takejto skúsenosti neverím a nechcem veriť tomu, že to obdobne funguje v každom meste. Úver som nakoniec riešil v Bratislave a bol schválený v požadovanej výške a v banke, kde to predtým v okresnom meste klienta nešlo. Aj z tejto skúsenosti som sa rozhodol, že podnikateľom žiadajúcim o pobočkový úver sa budem snažiť pomôcť, aby zbytočne nestrácali čas a energiu s vybavovaním úveru.

Ak sa chcete zdĺhavej procedúre s vybavovaním úveru vyhnúť a očakávate profesionálny prístup a poradenstvo pri vybavovaní úveru, prosím kontaktujte ma.